piatok 27. februára 2015

Tina v Thajsku #2

...tak som naspäť doma. Pôvodne som chcela začať tento post dvomi fotkami s výhľadom z okna - nechutne pohľadnicovou z Koh Phayam (terasa nad kešu plantážami s neskutočným výhľadom na more a blízke ostrovy) a domácou tehlovou z Eghamu, ale rozdiel medzi nimi je tak depresívne kontrastný, že si to porovnanie asi odpustím. Dnes ešte nemusím do práce, a tak sa budem v rámci aklimatizácie tváriť, že je okay všetkým a všade vykladať, ako bolo v Thajsku super.



Je síce pravda, že prvých pár dní na Koh Samui som bola značne vystresovaná, ale ako som sa upokojila, začala som sa tešiť zo slnka a z toho, že som nemusela takmer nič. Po desiatich dňoch sa moja dovolenka prehupla do druhej polovice, v ktorej bol naplánovaný Koh Phayam, malý ostrov na západnej strane Thajska. Vzdialenosť medzi Surat Thani a Ranongom (prístavné mestá na oboch stranách) je 223 km, čo v praxi znamenalo 9 hodín cestovania - taxík, trajekt, bus, rikša, mikrobus, taxík, loď. Ak mám pravdu povedať, cestovanie bol vo všeobecnosti zážitok. V deň odchodu som o šiestej ráno poslušne stála na hlavnej ceste a modlila sa, aby sa taxikár, s ktorým som sa v prechádzajúci deň nezáväzne dohodla, aj ukázal. Nesklamal, a keď sa o pätnásť minút neskôr dorútil na skútri, skoro som skolabovala. Nie že by som mala s motorkami problém, ale netušila som, kde chce odložiť môj kufor (poznámka 1: dnes viem, že mesiac v Thajsku by som zvládla s plavkami, žabkami a jednými šatami, a zmestila by som sa do ruksaku), takže som sa s ním asi päť minút hádala a nakoniec to vzdala, keďže som chcela stihnúť trajekt o siedmej. Taxikár suverénne položil kufor medzi svoje nohy a ja som len žasla. Cesta po súši v mikrobuse bola tiež riadna divočina, keďže som ako jediná Europánka (rozumej biela tvár) musela vydržať tri hodiny thajského popu, neúspešne prehlušovaného mojou hudbou zo slúchadiel, a samovražedným šoférom, ktorý to v kopcoch v zákrutách neváhal dať pravidelne cez dve plné čiary (true story). Som presvedčená, že sme suverénne prešli aj na červenú, ale nie som si istá, či som nehalucinovala z arktickej klimatizácie v mikrobuse.

O deväť hodín neskôr som sa dorútila na Koh Phayam, ktorý je vraj neobjavené Thajsko, čomu som nemala problém uveriť. Utiekla som turizmu, letisku, hotelovým komplexom a organizovanému turizmu. Všetky komerčné ostrovy vraj boli takto nedotknuté dvadsať rokov dozadu a ja som len rada, že som mala šancu to zažiť. (Poznámka 2: tati, nasledujúcu vetu nečítaj, zakry si oči; aj tak na mňa nikto nedá!) Ak budete mať možnosť niekedy sa vybrať, odporúčam tam a čo najskôr. (Poznámka 3: nie, že ma teraz vydedíš!).


V prístave ma už čakali vysmiati rodičia na motorke a ja som pochopila, že kufor na skútri bude v rámci cestovania nič oproti nám trom bežne cestujúcim spolu. Už na Koh Samui som všade videla domácich aj turistov s malými deťmi vkliesnenými medzi rodičmi a máločo je rozkošnejšie ako čokoládová malá v ružovom, s prilbou na hlave a suverénnym posedom na motorke (poznámka 4: yes, i said it). Akurát, že hoci som technicky dieťa mojich rodičov, už som trošku väčších rozmerov ako keď som bola v predškolskom veku, tak sme nakoniec kliesnili moju maminu, ktorá mala po desiatich dňoch tak obité kotníky, z toho, ako som sa vždy snažila zmestiť svoje laby vedľa jej, až mi bolo ľúto. Keďže naši sa ešte stále slnia a ja už si môžem akurát tak fotky pozerať, tak tie kotníky prežije, bóóóóže.

Kým otec zistil ako sa pracuje so strojom, ktorý rozhodne nie je stavaný na tri dospelé osoby (minimálne do kopcov určite nie), tak sme namiesto trúbenia na miestne psy museli s maminou trúbiť my dve. Doslova. Guláš rozvalený krížom cez cestu a my dve z plného hrdla, že tutúúúút (poznámka 5: aj tak ich bolo treba väčšinou obísť, špiny lenivé).

Fauna inak vo všeobecnosti nesklamala - divné gekony, ktoré v noci vydávali také tokacie zvuky, že by sa žiadny veľký vták nemusel hanbiť, jašterice, psy (obrovské množstvo), mačky, nádherné rybičky aj ryby (krásne čistá voda asi pomohla) a aj opice a nádherné vtáky hornbilly. Slony som vynechala, pretože som akosi nemala srdce sa ísť pozrieť - ak to nebehá voľne v prírode, som nervózna. Pre tých z nás, čo sme vyrástli na Baywatchi (celá slovenská generácia detí v deväťdesiatych rokoch), žraloky sú automatická (a zároveň iracionálna) hrozba, aj keby som sa kúpala na Balatone, ale v Thajsku som sa viac obávala hadov. Teraz môžem s hrdosťou oznámiť, že za viac ako tri týždne som nevidela ani jedného. Iste, keď sme sa boli vyložiť v krásnom a tichom (!!) rezorte na Koh Samui, domáci museli zneškodniť nejakú zatúlanú hadicu v tráve, asi päť metrov za mojím lehátkom, pretože rozvetvenej austrálskej rodine tam behali malé deťúrence. Danka mi statočne celú situáciu, vrátane rozmlátenia plazu bambusovou palicou, opísala, ale môj prístup počas celého pobytu sa oplatil - ak to nevidím, tak to neexistuje.

Kiežby som to mohla aplikovať aj dnes, ale realita je tá, že som naspäť v Británii, zajtra ma čaká práca a na krásne a vyľudnené pláže, čistú vodu a ten bohovský výhľad môžem už len spomínať. Ale spomínam brutálne opálená a s plánmi podobné cesty riešiť častejšie, pretože takáto oddýchnutá som nebola už dlhé roky. A teraz, ak ma ospravedlníte, idem si objedbať pad thai, pretriedim nechutne gýčové fotky a po tom, ako nimi skončím s obťažovaním známych, budem plakať do vankúša, že už som doma. Každopádne, ako čerstvý optimista si k tomu dám po mesiaci pohár vína (konečne!), lebo raz darmo - "wine a little...you'll feel better".



piatok 13. februára 2015

Účestníci zájezdu alebo Tina v Thajsku

Už niekoľko rokov svojmu okoliu aktívne pílim uši, že potrebujem dovolenku. Nie, že by som nemala voľno raz za čas, ale návštevy na Slovensku alebo miniatúrne dvojdňové minibreaky v európskych mestách nepočítam, pretože tie prvé sa väčšinou zvrhnú na služobnú dovolenku s rodinnými obedmi a tie druhé sú zase predĺžená káva s niekým, koho som nevidela sto rokov (Mici, takže kedy sa už ku mne chystáš?).

Skrátka a dobre, nie, že by som bola plážový typ, ale akosi som zatúžila váľať sa v piesku, ideálne ďaleko od domova (prvého, aj adoptívneho). Posledná dovolenka tohto typu sa odohrala v Chorvátsku, dávno pradávno, v roku .... (práve som skontrolovala facebook, lebo sa mi nechcelo počítať na prstoch) ... 2007. Mám na ňu super spomienky, ale už boli ťažko zaprášené, takže, keď mi na jeseň rupli nervy (a skoro aj pečeň), rozhodla som sa, že ich treba doplniť o nové prímorské zážitky a keďže rodičia už boli naplánovaní do Thajska, pridala som sa. Plán bol nasledovný - 10 dní na Koh Samui s partičkou z Bratislavy (zväčša kamaráti mojich rodičov) a 10 dní na Koh Phayam za rodičmi. Aktuálne mám pomaly za sebou prvú polovicu dovolenky, takže tu sú dojmy.

Že budem na ostrove obklopená slovenčinou, som vedela - predsa som prišla so šiestimi našincami, ale aby slovenčina, resp. čeština boli najviac frekventované jazyky, tak to bola vcelku facka. Doslova (ne)kultúrny šok. V prvom rade sme mali vybavené ubytovanie v bungalovoch na pláži, kde som sa ráno budila do "brý jitro!" a povinného "volééé", až mi to skutočne evokovalo už spomínanú dovolenku v Chorvátsku. Akurát, že namiesto miestneho bengálskeho tigra, kocúra Didiera, som mala každé ráno na terase túlavého psa.

Vedela som, že Samui je jeden z najkomerčnejších ostrov, aj to, že pravdepodobne nejaký Slovák sa tam objaví, ale nepočítala som, že dorazím na Dalmáciu pre solventných. Cestou sme míňali podniky ako Pressburg Café a podobne, kde sa expati stretávajú na kávičku, privítať nové tváre bratislavskej scény, ktoré unikli slovenskej zime. Potom mi oduševnene vysvetľujú, ktorá pláž je bez vĺn, lebo na Lamai-i sú príliš živelné. Presne tu totiž stratila svoje Gucci okuliare, ako ju voda zmietla. Vieš, tie za tisícdvesto eur. ("Chruňo! Ktoré nohavice máš na sebe? Som ti povedala, daj si tie za dessaťtisíc evri). Hrubé reťázky okolo poctivo opáleného krku a mne sa zdvíha žalúdok. Keď mi bolo potom nonšalantne oznámené, že o dva dni dorazí do rezortu vedľa nás Zora so štyridsiatimi babami cvičiť, tak som v duchu roztiahla ruky ako Helenka Ružičková a zvolala "Držte mě!"

Keďže nahlas som si ale tieto komentáre nedovolila, tak som zvolila najlepšiu možnú a vlastne aj pôvodnú alternatívu, ktorá sa volá Asociálna Tina. V praxi to znamená to, že sama odtiahnem niekam do plážového baru, kde si objednám Mai Tai, založím do uší prudko letný tropický tanečný set a opaľujem sa (sama tomu neverím, nie som obrovským milovníkom slnka, ale thajské je asi iné a čo si budeme oči šmirgľovať, ten koktejl asi tiež pomáha). Dlhé roky bez dovolenky a fakt, že pracujem v reštauračných priestoroch majú za následok, že ticho a samotu vyhľadávam, ale už som si zvykla na to, že nie každý tomu rozumie, a potom často nastanú nepríjemné momenty, kedy sa ma niekto normálne pýta, kde som bola a ja už kvôli svojej povahe okamžite skáčem, pretože mám pocit, že som kontrolovaná a obmedzovaná. Následne sa snažím kompenzovať a nasilu tráviť čas tam, kde nechcem, lebo sa bojím, že som neslušná, a celkovo som tak v kŕči a nadávam si, že tak takto som si svoju dovolenku teda nepredstavovala.

Ale aby som len nepindala, tak tu sú kosamuiské/thajské pozitíva: jedlo (!!!), masáže (originál, bez dievčat s penismi), krásne pláže, teplé more a ľudia, ktorí sa non-stop usmievajú a okamžite ma nabíjajú pozitívnou energiou.



Po pár dňoch som nakoniec rezignovala a začala brať dovolenku so všetkým pozitívnym, aj negatívnym a sústredím sa hlavne na to, že je to dovolenka. Momentálne píšem tieto slová s otvorenými oknami, krásnym výhľadom na šíre tyrkysové vody Thajského zálivu a na nohách ešte piesok po rannom plávaní - myslím, že sú aj horšie možnosti ako tráviť piatkové ráno (mimochodom, musela som skontrolovať, ktorý deň v týždni je).